TRANSLATE

20 Aralık 2015 Pazar

Hekim, oyuncu, senarist... Ercan Kesal ile röportaj
Uzun zaman önce Ercan Kesal röportaj teklifimi kabul etmiş, soruları göndermemi istemişti. Sorular çeşitli aksaklıklardan dolayı kendisine ulaşamadı. Ben de 5. TÜYAP Diyarbakır Kitap Fuarı’nda kendisine bir türlü yapamadığımız röportajı yapıp yapamayacağımızı sordum. Kendisi olumlu yanıt verdi. 

Hekimlikten sinemaya geçiş...bir biriyle çok bağlantısız duruyor hikayesini sizden öğrenebilir miyiz?
 Hekimlik mesleğini sürdürüyorum. En azından hastane işletmecisi olarak. Sinema hep yapmak istediğim bir alandı. Hekimlikte yaşadıklarım ve gözlemlerim, senarist ve oyuncu kimliğimi besliyor.

 Oyunculuk kariyerinizde Nuri Bilge Ceylan'ın katkısı çok büyüktür herhalde. Siz ne düşünüyorsunuz?
 Oyuncu olarak ilk deneyimim  “3 Maymun” filmidir. Kuşkusuz beni oyuncu olarak ilk keşfeden ve oynamamı teklif eden Nuri Bilge Ceylan’dır.

 İyi bir yönetmenin oyuncuya katkısı nedir?
 Oyuncuyu oynatan yönetmendir. Katkısı ve belirleyiciliği olağan üstüdür. Sadece oyuncu değil, bir filmdeki tüm unsurlar, yönetmenin düşüne hizmet eder, ona yardımcı olur.

 Senaryo önünüze geldiğinde nelere dikkat edersiniz?
 Senaryoda öyküden, entrikadan daha çok “duyguya” dikkat ederim. Diyalogların sahici olmasında çalışırım. Kahramanların psikolojik derinliklerinin yeterince işlenmesine bakarım.

 Hekimlik, oyunculuk, senaristlik hatta sayamadığım birçok alanınız
var. Hangisi Ercan Kesal'ın ruhuna hitap ediyor?
  Hekimlik, oyunculuk, senaristlik, ya da diğerleri… Hepsi de birbirini besliyor ve birbirinden besleniyor. Ama, tüm bunlara kaynaklık eden şey edebiyattır. Okuduğum ve yazdığım metinler, her şeyin başlangıcını oluşturuyor.

 Türk sinemasının geleceği hakkında düşünceleriniz nelerdir?

 Türkiye sinemasından ve geleceğinden çok ümitliyim. Özellikle genç yönetmenlerin iddia ve heyecanları sinema adına ümit verici.

                                                                                   AHMET FARUK YILDIZ
                                                                                            20.05.2015

twitter: afarukyildiz
instagram: afarukyildiz