Ana içeriğe atla

Hekim, oyuncu, senarist... Ercan Kesal ile röportaj
Uzun zaman önce Ercan Kesal röportaj teklifimi kabul etmiş, soruları göndermemi istemişti. Sorular çeşitli aksaklıklardan dolayı kendisine ulaşamadı. Ben de 5. TÜYAP Diyarbakır Kitap Fuarı’nda kendisine bir türlü yapamadığımız röportajı yapıp yapamayacağımızı sordum. Kendisi olumlu yanıt verdi. 

Hekimlikten sinemaya geçiş...bir biriyle çok bağlantısız duruyor hikayesini sizden öğrenebilir miyiz?
 Hekimlik mesleğini sürdürüyorum. En azından hastane işletmecisi olarak. Sinema hep yapmak istediğim bir alandı. Hekimlikte yaşadıklarım ve gözlemlerim, senarist ve oyuncu kimliğimi besliyor.

 Oyunculuk kariyerinizde Nuri Bilge Ceylan'ın katkısı çok büyüktür herhalde. Siz ne düşünüyorsunuz?
 Oyuncu olarak ilk deneyimim  “3 Maymun” filmidir. Kuşkusuz beni oyuncu olarak ilk keşfeden ve oynamamı teklif eden Nuri Bilge Ceylan’dır.

 İyi bir yönetmenin oyuncuya katkısı nedir?
 Oyuncuyu oynatan yönetmendir. Katkısı ve belirleyiciliği olağan üstüdür. Sadece oyuncu değil, bir filmdeki tüm unsurlar, yönetmenin düşüne hizmet eder, ona yardımcı olur.

 Senaryo önünüze geldiğinde nelere dikkat edersiniz?
 Senaryoda öyküden, entrikadan daha çok “duyguya” dikkat ederim. Diyalogların sahici olmasında çalışırım. Kahramanların psikolojik derinliklerinin yeterince işlenmesine bakarım.

 Hekimlik, oyunculuk, senaristlik hatta sayamadığım birçok alanınız
var. Hangisi Ercan Kesal'ın ruhuna hitap ediyor?
  Hekimlik, oyunculuk, senaristlik, ya da diğerleri… Hepsi de birbirini besliyor ve birbirinden besleniyor. Ama, tüm bunlara kaynaklık eden şey edebiyattır. Okuduğum ve yazdığım metinler, her şeyin başlangıcını oluşturuyor.

 Türk sinemasının geleceği hakkında düşünceleriniz nelerdir?

 Türkiye sinemasından ve geleceğinden çok ümitliyim. Özellikle genç yönetmenlerin iddia ve heyecanları sinema adına ümit verici.

                                                                                   AHMET FARUK YILDIZ
                                                                                            20.05.2015

twitter: afarukyildiz
instagram: afarukyildiz
Bu blogdaki popüler yayınlar

Türkiye’nin Yeni Starı DAMLA EKMEKÇİOĞLU ile Röportaj

Son zamanlarda sosyal medya platformlarında adından sıkça söz ettiren,kadınlığın Nirvana'sı, güzelliğiyle erkeklerin aklını başından alan,clubların aranan DJ’i. Periscope, instagram, snapchat ve twitter’da oldukça popüler olan, ilk filmi “Türk Lokumu” ile büyük ses getirecek olan, Türkiye’nin yeni starı Damla Ekmekçioğlu hayatını ve yeni projelerini anlattı.

Öncelikle Damla Ekmekçioğlu kimdir? 31 yaşındayım. İstanbul’da doğdum. 2 üniversite bitirdim. Biri Almanya’da diğeri burada. 2008’den beri yine İstanbul’dayım.
Instagram ve periscope da büyük bir hayran kitlen var. İnsanları sana çeken şey ne? Periscope açtığımda fenomen olma gibi bir amacım yoktu ama eğlenceli yayınlarım, samimiyetim ve fiziksel özelliklerim takipçi sayımın artmasına sebep oldu. Bu etkileşim İnstagram’a da yansıdı. Koyduğum resim ve videolar da buna destek olup sayısının artmasına yardımcı oldu.
Bu büyük hayran kitlesinin yanında bir de sana karşı olanlar var. Bunlar kim, nereden çıktı, senin gibi saf ve temiz bir…

Bir Victoria's Secret Fashion Show Dramı

Yeni yıl, yeni umutlar ve en önemlisi de Victoria's secret fashion show.
***
Saat 20.00'den beridir annem ve babamın bir yerlere gitmesini veya erkenden uyumusanı istiyorum. Fakat iki arzum da gerçekleşmiyor. Annem büyük bir mutluluk ve heyecanla yılbaşını beklerken, babam bıyıklarına ve saçına düşecek olası aklardan dolayı geceyi gergin ve mutsuz geçiriyor. Annem birkaç defa dışarı çıkma önerisinde bulunsa da babamın inadı galip geliyor ve önce yemek, ardından tatlı-çay ve son olarak da meyve ile saat 23.00'ü buluyoruz.
***
Gözlerimin altı şişmiş bir biçimde tüm yıl beklediğim victoria's secret ateşi beni sarmış durumda. 10 dakikada bir annem ve babama uykunun önemini anlatan vaazlar veriyorum ve fakat tık yok. Babam koltukta, annem kanepede ve sonunda gözleri üst üste gidiyor derken kanalı değiştirmemle ikisinin gözleri de aynı anda açılıveriyor.
***
"Kaç saniye kaldı lan?"
Bu sözle içimi büyük bir umut kaplıyor. Lan hayır yeni yıldan dolayı değil. Annem i…

MAHİR ÜNSAL ERİŞ röportaj

Son dönem Türk edebiyatının çıkardığı, sıkı bir Gençlerbirliği taraftarı olan çevirileri ve kitapları yayımlanmış olan, yazdıklarıyla ruhları ve gönülleri hoş eden yazar Mahir Ünsal Eriş bizi kırmayıp sorularımızı cevapladı.


Edebiyatla nasıl tanıştınız?
Edebiyatla tanışmam biraz tembelliğim yüzünden oldu. Daha lisenin ilk senesinde altı tane zayıf getirince evden çıkmama yasak geldi tüm yaz. Arkadaşlarım ceza evinde bir mahkumu ziyaret eder gibi bize gelip kitaplar getirirlerdi. Hayatımda beni en çok şaşırtan romanları hep o zaman     okudum sanırım. Sonra da arkası geldi.

Bir yazınızda Aziz Nesin’in söyleşi sonrası size ne olacağınızı sorması üzerine “yazar” cevabını verdiğinizi yazmışsınız. Bu diyalog yazar oluşunuzda ne kadar etkili oldu?
Muhakkak, Aziz Nesin de dahil olmak üzere, büyük yazarlara özenmenin etkisi olmuştur ama açık söyleyeyim, tırnağı olacak kadar bile iddiam olmadı hiçbir zaman.

Günümüz modern edebiyatından takip ettiğiniz yazarlar var mı?
Elbette yeni çıkan eserleri tak…